Fiumicino Lufthavn, som også hedder Leonardo da Vinci, er Roms store lufthavn og ligger ved kysten cirka 32 kilometer fra centrum. Herfra har du fire reelle valg: lufthavnstoget Leonardo Express til Termini, regionaltoget FL1, en af de billige lufthavnsbusser eller en taxa til fast pris.
Hvad der passer bedst til dig, afhænger af, hvor du skal bo, og hvornår du lander. Leonardo Express er hurtigst til Termini og Monti, FL1 er billigere og stopper i Trastevere og Ostiense, mens taxaen er det nemme valg, hvis I er flere, eller hvis du lander sent. Her får du priser, rejsetid, hvor du skal stå af, og hvad du gør om natten. Jeg regner med en kurs på cirka 7,48 kr. for en euro.
Planlægger du din tur til Rom i sidste øjeblik? 🇮🇹
Her er mine yndlingshoteller og ting at lave i den italienske hovedstad.
🛌 Bedste Hoteller:
1. H10 Palazzo Galla (fantastisk hotel tæt på alle seværdighederne)
2. Mercure Roma Centro (hotel med rooftop pool og udsigt til Colosseum)
3. Hotel Hiberia (billigt hotel i gåafstand til alt i centrum)
🎡 Top Aktiviteter & Ture:
1. Colosseum er alle pengene værd - jeg anbefaler denne guidede rundvisning med floor-access
2. Spring-køen-over billetter til Vatikanet & Det Sixtinske Kapel
3. Overvej at tage en dagstur til Pompeji & Amalfikysten, hvis du gerne vil opleve mere af Italien
Kort overblik
- Leonardo Express: 14 euro (ca. 105 kr.), 32 minutter direkte til Roma Termini, kører hvert kvarter fra lidt før kl. 6 til omkring kl. 23.30.
- Regionaltoget FL1: 8 euro (ca. 60 kr.), til Trastevere, Ostiense, Tuscolana og Tiburtina, kører hvert kvarter på hverdage og hver halve time i weekenden.
- Lufthavnsbusser: fra 4 euro (ca. 30 kr.) online til omkring 9 euro (ca. 67 kr.), 45 til 60 minutter til Termini, nogle kører også til Vatikanet, og TAM kører hele natten.
- Taxa: fast pris på 55 euro (ca. 410 kr.) for hele bilen til centrum inden for Aurelianske mure, rejsetiden afhænger af trafikken.
- Privat transfer: bestilles på forhånd, chaufføren venter i ankomsthallen, og prisen er aftalt, før du lander.
Sådan finder du transporten i lufthavnen
Fiumicino har to terminaler i brug, Terminal 1 og Terminal 3. Togstationen ligger inde på lufthavnens område tæt ved terminalerne, og der er skiltet hele vejen, så du følger bare skiltene mod togene. Billetter til både Leonardo Express og FL1 sælges i billetkontoret og i automaterne på stationen, og der står også automater i lufthavnen.
De fleste lufthavnsbusser til Rom holder ved Terminal 3, hvor hvert busselskab har sin egen holdeplads med nummer, mens Cotral holder ved Terminal 1. Busserne til andre italienske byer kører fra lufthavnens busterminal på ankomstniveauet i Terminal 3 ved holdepladserne 20 til 26, ved siden af udgang 6. Følg skiltene mod Bus Station.
Taxaerne holder ved ankomstniveauet uden for både Terminal 1 og Terminal 3. Delebiler fra Enjoy og Free2move hentes på øverste etage i korttidsparkeringen ved Terminal 1. Du kan se det hele på lufthavnens side om transport til og fra Fiumicino.
1. Leonardo Express til Roma Termini

Leonardo Express er lufthavnstoget, og det kører direkte fra Fiumicino til Roma Termini uden stop undervejs. Turen tager 32 minutter, og der går et tog hvert kvarter. Termini er Roms hovedbanegård og knudepunktet for metroen, bybusserne og togene til resten af Italien, så herfra kommer du videre til det meste af byen.
Ifølge lufthavnen kører det første tog fra Fiumicino kl. 5.38 og det sidste kl. 23.27. Toget kører uden om vejene, så rejsetiden holder også i myldretiden, hvor en taxa kan sidde fast i trafikken på motorvejen ind mod byen. Bagage koster ikke ekstra, heller ikke store kufferter.
Toget er mit førstevalg, hvis du skal bo tæt på Termini, i Monti eller et sted, du let når med metroen. Faldgruben er, at Termini ligger i den østlige del af centrum. Skal du bo i Trastevere eller ved Ostiense, er FL1 både billigere og tættere på, og skal du bo i det historiske centrum ved Pantheon, skal du videre med taxa eller bus fra Termini. Til gengæld er det et af de mest forudsigelige valg, når du lige er landet.
Pris og billetter
En enkeltbillet koster 14 euro (ca. 105 kr.), og den gælder begge veje, så du køber bare én billet til hver tur. Der findes ingen returbillet. Børn under 4 år rejser gratis, og for hver betalende voksen må ét barn fra 4 til 11 år rejse gratis med. Er I fire voksne, kan I købe en Minigruppi-billet til 40 euro (ca. 300 kr.) for alle fire i én handel i stedet for 56 euro (ca. 420 kr.), men I skal rejse sammen.
Billetten kan købes online hos Trenitalia, i billetkontoret, i automaterne på stationen og hos godkendte forhandlere. En papirbillet gælder i 90 minutter, når den er stemplet, mens en billet købt online kun gælder til det tog, der står på billetten. De almindelige ATAC-billetter til Roms busser og metro gælder ikke i Leonardo Express. Priser og regler står hos Trenitalia.
Jeg havde selv købt togbilletterne hjemmefra, og det sparede måske 15 til 20 minutter i kø. Du kan også købe billet til Leonardo Express her, så har du den klar på telefonen.
Betal med kort: Tap&Tap
Du behøver ikke købe billet på forhånd. Ved sluserne på stationen i Fiumicino og på Termini kan du betale direkte med et kontaktløst Visa-, Mastercard- eller American Express-kort, med telefonen eller med et ur. Hold kortet mod læseren med Tap&Tap-symbolet, før du går ombord, og vent på bekræftelsen. På Leonardo Express skal du ikke checke ud igen, når du står af.
Hver person skal bruge sit eget kort, for ét kort dækker kun én billet, og ved billetkontrollen i toget viser du det samme kort. Du betaler fuld voksenpris, så børnebilletter og Minigruppi skal købes på anden vis. Læs mere om Tap&Tap hos Trenitalia.
Hvor skal du stå af?
Roma Termini: Leonardo Express har kun ét stop, og det er Termini. Monti ligger lige ved stationen, så du kan gå til mange af hotellerne derfra, og Monti er også det oplagte kvarter, hvis du vil bo tæt på Colosseum. Du kan se hoteller i Monti her. Selve kvarteret lige omkring stationen vil jeg ikke anbefale at bo i, for det kan føles utrygt sent om aftenen.

Metro A fra Termini: Linje A kører mod Spagna ved Den Spanske Trappe og videre til Ottaviano i Prati, tæt på Vatikanet. Det er den nemmeste vej videre, hvis du skal bo i Prati og ikke vil tage bussen til Vatikanet.
Metro B fra Termini: Linje B kører via Cavour i Monti og Colosseo til Piramide, som er stationen for Testaccio. En enkeltbillet til metroen koster 1,50 euro (ca. 11 kr.) og gælder i 100 minutter, og du kan betale kontaktløst ved sluserne. Hvordan metroen og billetterne fungerer, har jeg skrevet om i min guide til offentlig transport i Rom.
2. Regionaltoget FL1 til Trastevere, Ostiense og Tiburtina
FL1 er et almindeligt regionaltog, som kører fra samme station i lufthavnen som Leonardo Express. Det kører gennem den sydvestlige del af Rom og stopper blandt andet i Trastevere, Ostiense og Tuscolana, før det når Tiburtina, hvor Roms turistkontor regner med en rejsetid på 48 minutter. Tjek på afgangstavlen, at toget stopper ved den station, du skal til.
Ifølge lufthavnen går der et tog hvert kvarter på hverdage og hver halve time i weekender og på helligdage. Toget kører ikke til Termini, og det er det, mange overser. Til gengæld stopper det tættere på Trastevere og Testaccio end lufthavnstoget, og billetten er næsten halvt så dyr. Det er et almindeligt pendlertog, så i myldretiden kan der være mange passagerer om pladsen. Flere detaljer står på lufthavnens side om togene.
Pris og billetter
En billet fra lufthavnen til stationerne inde i Rom koster 8 euro (ca. 60 kr.), og det gælder Trastevere, Ostiense, Tuscolana og Tiburtina. Skal du længere ud, til stationer uden for byzonen, koster den 11 euro (ca. 82 kr.). Børnereglerne er de samme som på Leonardo Express: børn under 4 år rejser gratis, og ét barn fra 4 til 11 år rejser gratis med hver betalende voksen. Taksterne står i Trenitalias takstblad for Fiumicino Aeroporto.
Du køber billetten i automaterne eller billetkontoret på stationen, og en papirbillet skal stemples, før du går ombord, hvorefter den gælder i 90 minutter. Betaler du med kort via Tap&Tap, skal du huske at checke ud med det samme kort, når du står af. Ellers trækker Trenitalia den højeste pris for regionen. Roms almindelige 24-, 48- og 72-timersbilletter dækker ikke hele turen til lufthavnen.
Hvor skal du stå af med FL1?
Roma Trastevere: Stationen ligger i den sydlige ende af Trastevere, og det er det bedste stop, hvis du skal bo i kvarteret med de små gader og restauranterne. Regn med en gåtur eller en kort taxatur fra stationen ind til hotellerne omkring Santa Maria in Trastevere. Du kan se hoteller i Trastevere her.
Roma Ostiense: Stationen hænger sammen med metrostationen Piramide på linje B, og herfra er der kort at gå til Testaccio med markedet og de gode spisesteder. Det er også et godt sted at skifte, hvis du vil videre mod Colosseum med metroen.
Roma Tuscolana: Et mindre stop i den sydøstlige del af byen. Det er kun relevant, hvis dit hotel ligger i nærheden.
Roma Tiburtina: Roms anden store togstation, hvor du kan skifte til metro B og til tog og fjernbusser til resten af Italien. Den ligger et stykke fra de klassiske turistkvarterer, så den passer bedst, hvis du skal videre med tog eller bus.
3. Lufthavnsbusser til Termini og Vatikanet
Busserne er den billigste vej direkte til Termini, og flere af dem stopper også ved Vatikanet. Til gengæld tager de længere tid end toget, for de kører på de samme veje som resten af trafikken. Regn med 45 til 60 minutter til Termini, og mere i myldretiden. De fleste busser holder ved ankomstniveauet i Terminal 3, og de største selskaber er SIT Bus Shuttle, Terravision og TAM. Der kører også busser fra Cotral og Rome Airport Bus, og du finder dem alle på lufthavnens side om busserne.
SIT Bus Shuttle: Kører fra holdeplads 16 ved Terminal 3 og stopper ved Vatikanet i Via Crescenzio og ved Termini i Via Marsala lige ved stationen. Det er det oplagte valg, hvis du skal bo i Prati, for Via Crescenzio ligger midt i kvarteret.
Terravision: Kører direkte til Termini uden stop undervejs, og selskabet regner selv med omkring 45 til 50 minutter. Terravision har også en rute til Vatikanet i Via Crescenzio, som tager omkring 40 minutter. Bussen kører cirka hver 20. minut, og der er ingen grænse for, hvor meget bagage du har med, så længe der er plads.
TAM: Kører til Termini, hvor bussen holder i Via Giolitti ved stationen, og en del afgange kører også til Ostiense. TAM kører døgnet rundt, så det er en af de få løsninger, hvis du lander efter det sidste tog.
Pris og billetter
Priserne varierer fra selskab til selskab. Hos SIT Bus Shuttle koster en enkeltbillet 7 euro (ca. 52 kr.) og en returbillet 13 euro (ca. 97 kr.), og køber du billetten ved holdepladsen, koster den 2 euro (ca. 15 kr.) ekstra. Se priserne hos SIT Bus Shuttle.
Terravision sælger billetter online fra 4 euro (ca. 30 kr.) til Termini og fra 6 euro (ca. 45 kr.) til Vatikanet, og prisen stiger, jo tættere på afgang du køber. Børn til og med 4 år kører gratis. Se ruten hos Terravision. Hos TAM koster en enkeltbillet 9 euro (ca. 67 kr.) og en returbillet 15 euro (ca. 110 kr.) ved holdepladsen, og køreplanen står hos TAM.
Busserne er bedst til dig, der rejser alene eller to og vil spare penge, og til dig, der skal bo i Prati. Med børn eller meget bagage er toget det mere behagelige valg. Køb busbillet fra Fiumicino til Termini her, så har du den klar, når du lander.
4. Taxa og privat transfer

Roms taxaer kører til fast pris fra Fiumicino: 55 euro (ca. 410 kr.) til centrum inden for Aurelianske mure, som dækker det historiske centrum, Monti, Trastevere og Testaccio. Prisen gælder for hele bilen og begge veje, og alle tillæg for bagage og den slags er med i prisen. Sig til chaufføren, før I kører, at du vil køre til den faste pris. Til Ostiense koster det 50 euro (ca. 375 kr.), og til Tiburtina 60 euro (ca. 450 kr.). Alle de faste priser står hos Roma Mobilità.
Skal du til et sted uden fast pris, for eksempel Prati, som ligger uden for murene, kører taxaen efter taxameteret. Mindsteprisen er 35 euro (ca. 260 kr.), og ligger dit hotel inden for ringvejen GRA, må turen højst koste 80 euro (ca. 600 kr.). Rejsetiden afhænger helt af trafikken, så i myldretiden er toget hurtigere. Spørg chaufføren, før I kører, hvordan du kan betale.
Tag kun en taxa fra de officielle holdepladser ved ankomstniveauet. De lovlige taxaer er hvide, har et TAXI-skilt på taget og licensnummeret på dørene, bagpå og inde i bilen. Lufthavnen advarer selv mod folk inde i terminalen, der tilbyder kørsel, så sig nej tak og gå til holdepladsen. Du kan læse mere på lufthavnens side om taxaer.
For to personer er toget meget billigere, men er I tre eller fire, er forskellen lille. Fire billetter til Leonardo Express koster 56 euro, og selv med Minigruppi-billetten skal I stadig videre fra Termini. Taxaen kører jer helt til døren for 55 euro.
Privat transfer
Vil du have transporten på plads, før du lander, eller lander I sent med børn, er en privat transfer det nemmeste. Chaufføren møder dig i ankomsthallen, og prisen er aftalt på forhånd. Du kan booke en privat transfer fra Fiumicino her. Lufthavnen gør selv opmærksom på, at den slags kørsel med chauffør skal bestilles på forhånd.
Videre rundt i Italien direkte fra lufthavnen
Skal du ikke ind til Rom, kan du ofte tage bussen videre direkte fra lufthavnen. Fra busterminalen ved Terminal 3 kører blandt andre FlixBus, Itabus, Sulga og Tiemme til andre byer i Italien, og billetterne kan du finde og sammenligne hos Omio.
Skal du med tog, tager du Leonardo Express til Termini eller FL1 til Tiburtina, som er de to store stationer med tog til resten af landet. Hvordan du finder og køber billetterne, kan du læse i min guide til tog i Italien. Lander du i stedet i Roms anden lufthavn, har jeg skrevet en guide til transporten fra Ciampino Lufthavn til Rom.
Hjemrejsen til lufthavnen
Mod lufthavnen kører Leonardo Express fra Termini fra kl. 4.50 til kl. 23.05 ifølge lufthavnen, så du kan nå selv de tidlige morgenfly med toget. Køb en ny billet til hjemturen, eller betal med kortet ved sluserne. FL1 kører fra Tiburtina, Tuscolana, Ostiense og Trastevere, og billetten koster det samme som på vej ind.
Skal du med et fly midt om natten, kører TAM-bussen fra Via Giolitti ved Termini døgnet rundt, og taxaen kører til den samme faste pris fra centrum til lufthavnen. Hvor tidligt du skal være i lufthavnen, afhænger af flyselskabet og destinationen, så tjek deres anbefaling. Bliver du kørt, kan du holde i Kiss&Go-området i højst en time på pladserne med blå streger, ifølge lufthavnens spørgsmål og svar.
Hvad skal du vælge?
Her er min anbefaling ud fra, hvor du skal bo:
Pantheon og Navona: Tag en taxa til den faste pris, for det historiske centrum ligger langt fra både Termini og togstationerne, og gaderne er smalle at slæbe kufferter i. Rejser du let, kan du tage Leonardo Express til Termini og en taxa eller bus det sidste stykke.
Trastevere: Tag FL1 til Roma Trastevere og gå eller tag en kort taxatur det sidste stykke. Det er både billigere og hurtigere end at køre via Termini.
Monti: Tag Leonardo Express til Termini og gå ned i kvarteret, eller tag metro B et stop til Cavour.
Prati: Tag SIT Bus Shuttle eller Terravision til Via Crescenzio midt i kvarteret, eller Leonardo Express til Termini og metro A til Ottaviano.
Testaccio: Tag FL1 til Roma Ostiense og gå over til Testaccio fra Piramide.
Hvis du lander om natten: Efter det sidste tog omkring kl. 23.30 er det en taxa til fast pris eller TAM-bussen til Termini, som kører hele natten.
Hvis I er tre eller fire: Tag en taxa. Den faste pris på 55 euro gælder hele bilen, så den koster ikke meget mere end tre eller fire togbilletter og kører jer helt til hotellet.
Praktiske tips til transport fra Fiumicino Lufthavn
Betal toget med kortet, hvis du rejser alene eller to. Med Tap&Tap holder du bare dit kontaktløse kort mod sluserne og slipper for køen ved automaterne. Husk, at hver person skal bruge sit eget kort.
Tag barnet gratis med. På både Leonardo Express og FL1 rejser ét barn fra 4 til 11 år gratis med hver betalende voksen, men børnebilletter kan ikke købes med Tap&Tap, så køb familiens billetter i automaten eller online.
Køb dagskort til byen, ikke til lufthavnen. ATAC’s billetter til 1,50 euro (ca. 11 kr.) og dagskortene til 8,50 euro (ca. 64 kr.) for 24 timer og 22 euro (ca. 165 kr.) for 72 timer gælder i busser, sporvogne og metro, men ikke i Leonardo Express. Betaler du kontaktløst med Tap&Go i metroen, sørger systemet for, at du højst betaler prisen for et 24-timerskort på et døgn. Se priserne hos ATAC.
Tag kun officielle hvide taxaer. Gå direkte til holdepladsen ved ankomstniveauet, og afvis chauffører, der henvender sig inde i terminalen.
Vælg hotel efter forbindelsen. Bor du i Monti, er du på hotellet kort efter, at Leonardo Express er kørt ind på Termini, og du kan se hoteller i Monti her. I Trastevere stopper FL1 lige ved kvarteret, og du kan se hoteller i Trastevere her. Vil du bo i Prati, kører lufthavnsbussen helt til Via Crescenzio, og du kan se hoteller i Prati her.
Er du i tvivl om, hvilket kvarter der passer til dig, så læs min guide til, hvor du skal bo i Rom, og find inspiration til turen i guiden til seværdigheder i Rom.
- Booking.com er min foretrukne hotel-booking portal med gode tilbud i hele verden
- Get Your Guide er en portal, hvor du kan booke billetter til seværdigheder, udflugter på rejsemål og diverse transportbilletter
- Omio er den bedste side til at finde billige tog- og busbilletter i hele Europa.
- Booking.com Billeje er det bedste sted at få overblik over priser på lejebiler
Hej Kris 🙂
Jeg skal til Rom om 14 dages tid. Jeg vil gerne vide om det kan betale sig at tage en taxa fra lufthavnen? Kender du prisen og hvor lang er turen ca? Håber du kan hjælpe os.
Kh Christina og Co
Hej Christina
Ja, der er faktisk lavet en lov, der siger at taxaer fra Fiumicino til Rom centrum ikke må koste mere end 48 euro. Dette gælder for 4 personer. Turen fra lufthavnen til Rom centrum tager ca 45 minutter.
Håber I får en god rejse til Rom 🙂
Hej ! 🙂
Vi rejser til ROM her i næste uge. Vi har booket hotel tæt på fiumicino, comfort hotel Roma AirPort. Vi har lige fundet ud af der ikke er noget offentlig transport i nærheden. Øv! Er det nemt at tage til lufthavnen og tage en bus derfra?
Hej Michelle
Beklager, men jeg har desværre ingen erfaring med at komme til selve Fiumicino by – hverken fra Rom eller lufthavnen. Jeg kan dog se, at hotellet kun ligger en køretur på ca 12 minutter (5,3 km) fra hotellet, så hvad med at snuppe en taxa fra lufthavnen dertil? Spørg dog lige til prisen før I stiger ind – de er nok ikke så vant til, at man kun skal den korte tur, som dog ikke burde vælte budgettet.
Håber I finder ud af det og får en god tur til Rom.
Hej Christina,
Vi rejser til Rom om 14 dage og lander først torsdag aften kl. 23.05.
Ud fra hvad jeg kan google mig frem til så går der hverken bus eller tog på dette tidspunkt.
Hotellet siger at de kan arrangere transport for 55 euro.
Hvad ville du anbefale?
Tak 🙂
Vh Katrine
Hej Kristian 😀 (hehe)
Ja, så sent ville jeg nok takke ja til at hotellet arrangerer transport. Så er I sikre på, at der bliver taget hånd om jer og I kommer godt frem. Endnu vigtigere, så har I ro i sjælen og kan trygt begynde jeres ferie.
Hilsen RejseKRIS 🙂
Hej!
Jeg skal til Rom i maj og overvejer at tage bus fra lufthavnen (Fiumicino) til Termini – og ligeså retur.
Hvor tit afgår busserne fra Termini og er det også let at finde dem der?
Mvh. Gitte.
Hej Gitte
Busserne kører hver halve time i dagtimerne og sjældnere i aftentimerne. Ja, det er meget nemt at finde dem. Tjek under ‘Where to find us” på Terravision hjemmesiden. Derinde kan du også søge efter bustider.
Hej.
Jeg skal til rom om nogle uger og vi lander i Chiampino lufthavnen – sent om aftenen. Hvor meget vil en taxa koste derfra til Testavara? Har du nogen ide om det?
Hej Kirsten
Jeg går ud fra, at du mener Trastevere? 😀
I så fald vil prisen fra Ciampino lufthavn være ca 30 euro, så vidt jeg kan læse mig frem til – har ikke selv fløjet til eller fra den lufthavn.
Min mand og jeg kigger på en uges ferie i Rom midt november og har fundet billetter hvor vi skal flyve hjem 07.20 om morgenen – dvs. Vi skal være i lufthavnen til check inn 05.20.
Er det muligt på nogen måde med det offentlige (kan finde en bus der ankommer 05.24, men tør næsten ikke af frygt for at den er forsinket) eller er vi ude i taxa eller anden transport ?
Vi har kig på hotel tæt på termini og rejser hjem fra Fiumicina
Mvh Carina
Hej Carina
Jeg forsøgte lige at læse lidt op på transportmulighederne fra Termini til Fiumicino om natten, men det er ret svært at læse sig frem til om der er busser, der rent faktisk kører om natten… Jeg ville nok ikke turde at tage chancen med italienerne og deres forhold til tid/køreplaner – jeg ville tage en taxa, som koster ca 50 euro.
Vi har været en tur i Rom og landende i Ciampino da vi fløj med Ryan Air. Ryan Air benytter oftest Ciampino Lufthavnen og ikke den store Fiumicino Lufthavn. Der kører taxier til og fra Termini med en fast pris på 30 Euro pr vej og turen tager ca 30 minutter. Busserne kører også frem og tilbage mellem lufthavn og Termini men der er længere tidsintervaller mellem busserne tidlig om morgenen og sent om aftenen. Lufthavns busserne har holdeplads på gaden foran det store indkøbscenter og ikke på den store holdeplads for bybusserne og taxier.
Hej Kristoffer
Tak for en superfin blog – der er virkelig mange gode informationer fine sorteret og anrettet herinde;-)
Jeg håber, jeg kan nå at fange dig med et par spørgsmål – vi tager til Rom på lørdag 😊
Du skiver, at det er en god ide at booke billetter til steder som Vatikanet og Colosseum hjemmefra. Booker man også til Colosseum) I så fald hvor?
Ved du for resten, om man kan komme ind og se den flotte spiraltrappe ved Vatikamuseet, hvis man ikke køber billet til at komme ind og se selv museet/det sixtinske kapel? Vi regner med at ‘nøjes’ med Peterskirken, da den for os er det vigtige;-)
Vil du foreslå bus eller tog fra Fiumicino til et hotel nær Ostiense stationen? Og hvis tog, bør man så købe billeter online hjemmefra (hvor)?
På forhånd tak, hvis du kan nå at hjælpe!
Hej Susanne
Mange tak for de pæne ord 😀
Colosseum kan man booke på deres eget website her: https://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm
Dog kan jeg anbefale at booke en anden billet, der giver adgang til “gulvet” i Colosseum, det er jeg lidt ked af, at jeg ikke gjorde, da jeg var i Rom her for en måneds tid siden. Den billet kan bookes her: https://rejsekris.dk/link/colosseum-fast-track
Hmm, jeg er ikke lige klar over, hvad det er for en trappe, så dér man jeg være svar skyldig desværre. Vær opmærksom på, at der er vanvittig lang kø til Peterskirken – her på min seneste tur til Rom ville vi derind og kom ret tidligt, men droppede det alligevel pga den ekstremt lange kø. Næste gang booker jeg de her billetter (vil hellere give 150 kr og slippe for 2-3 timers kø): https://rejsekris.dk/link/peterskirken
Når I skal bo ved Ostiense skal I helt sikkert med toget – det stopper nemlig på den station 🙂 Turen tager ca en halv time: https://goo.gl/maps/i7Uo4EzHNFw
Rigtig god rejse til fantastiske Rom 🙂
Tak for superfine (og hurtige!) svar – flere af din slag, tak;-)
Et par opfølgere, hvis du kan hjælpe:
Er det rigtigt forstået, at man bokker billet til Colosseum også hvis man bare vil kigge lidt og ikke have nogen form for guidet tur?
Og lidt i samme boldgade med Peterskirken:
Når du siger, at du ville have booket de biletter til 150 kr. er det så med en guidet tur – eller er det på egen hånd og udelukkende for at spare kø?
Mht. toget – bestiller vi biletter online i forvejen (hvor) eller køber i lufthavnen?
Tak for super fin support;-)
Gode hilsner
Susanne
Hmmm, opfølgning:
Jeg ved jo godt at du ikke kan sige noget om andre oplevelser;-) – men på siden du linker til for at booke audioguidet tur i Peterskirsken er der 2 anmeldelser. Den ene er 4 dage gammel og siger: “Vi måtte vente meget længere end andre. Meget dårlig service. Mine penge var spildt”
Hmm, øv;-(
Kender du til Get your Guide fra andre?
Vi snakker om i stedet at dukke op tidligt (fx 7.30/8.00 om morgenen). Hvad er din fornemmelse (ved godt det bare er et bud) på, hvor svært det er at komme ind uden at have booket tur tidligt om morgenen?
Gode hilsner
Susanne
Hej Susanne
Jep, man skal have billet for at komme ind i Colosseum.
Det er kun for at spare kø og så får man vist en ‘audioguide’.
I køber bare billetten i lufthavnen 🙂
Ah, kan godt se, at der er flere end to anmeldelser – det er bare den seneste, men hvad tænker du om mit spørgsmål;-)?
Get Your Guide er min go-to supplier, når jeg skal booke billetter til seværdigheder/attraktioner/ture/transport rundt omkring. Get Your Guide er egentlig bare et site lidt ala Momondo, hvor du kan få et godt overblik over forskellige attraktioner fra forskellige udbydere.
Hmm, ja hvis I kommer helt tidligt om morgenen så tænker jeg, at I slår en del andre turister og nok slipper for en kilometerlang kø, men jeg ved det ikke for at være ærlig 😀
Tak for svar;-)
PS! Spiral trappen kan du se her i top 5 over verdens mest berømte trapper:
https://www.salterspiralstair.com/blog/the-worlds-5-most-famous-spiral-staircases/
Jf. denne vidoe er trappen også verdens største spiraltrappe, men det skal jeg ikke kunne sige:
https://www.youtube.com/watch?v=QS3xULkAZEU
Den er tilsyneladende udgang fra vatikanmuseet, efter man går ud over mod Det Sixtinske Kapel (har jeg læst).
Ah okay, ja den er pænt imponerende! 😀
Hej Kris.
Vi lander i fiumicino her den 1. Juli kl. 23.05. Jeg kan se i et tidligere opslag, at vi nok ikke kan regne med bus, men jeg går ud fra, at vi altid kan finde en taxa? Og er det noget med at der er stor forskel på kommunale og private taxaer? I så fald: ved du hvordan man kender forskel?
Vh. Louise.
Hej Louise
Jep, I går bare ud af lufthavnen og finder en almindelig taxa, der vil koste 48 euro ind til Rom (alt indenfor de gamle bymure) – det er den fastsatte pris.
Hej Kris
Vi vil bestille en transfer til at køre os fra lufthavnen Leonardo da Vinci og til den gamle by Og tilbage igen.
Ved du hvor lang køre tid der er ca i myldretiden, og hvad tid er der myldre tid i Rom.
Vh
Dorte
Hej Dorte
Det afhænger af, hvor i byen og ja naturligvis tidspunktet. Det kunne f.eks. være ca en time… Der er myldretid i Rom fra ca kl 8-10, 12:30-13:30 og igen 18-19:30…
I kan også kontakte selskabet, hvor I vil booke jeres transfer – de er jo eksperterne, så de kan helt sikkert hjælpe med anbefaling af tidspunkt.
Rigtig god rejse til Rom.