Dublin er Irlands hovedstad og ligger ved floden Liffey, som deler byen i en nordlig og en sydlig halvdel. Centrum er så kompakt, at du kan gå mellem de fleste seværdigheder, og på få dage kan du nå middelalderkirker, georgianske pladser, gratis nationalmuseer, fængslet, hvor lederne af påskeopstanden i 1916 sad, og et publiv, som mange rejser hertil for alene. Kysten ved Howth og bjergene i Wicklow ligger inden for en dagstur.
Her er mine bud på de 18 bedste ting at se og lave i Dublin med priser, åbningstider og tips til, hvad du skal booke hjemmefra. Priserne står i euro, og 1 euro svarer i skrivende stund til cirka 7,48 kr. Flere af de store seværdigheder sælger billetter til faste tidspunkter, og i Kilmainham Gaol kommer du kun ind med en billet købt på forhånd, så læs afsnittene, før du lægger planen. Til gengæld er flere af byens bedste museer gratis.
Planlægger du din tur til Dublin i sidste øjeblik? 🇮🇪
Her er et par af de bedste ting at lave, hoteller og andre tips til din rejse til Dublin.
🎡 Top Aktiviteter & Ture:
1. Spring køen over med billet til Book of Kells og en guidet tur i det historiske Dublin
2. Nyd en pint med udsigt over byen med billet til Guinness Storehouse og Gravity Bar
3. Oplev pubkulturen på en guidet tur til fire traditionelle pubber uden for turistområdet
🛌 Bedste Hoteller:
1. The Westbury Hotel er et ikonisk femstjernet luksushotel på Grafton Street, midt i det hele
2. Clayton Hotel Cardiff Lane er et pålideligt firestjernet hotel ved Grand Canal Dock til en fair pris
3. Generator Dublin er et prisvenligt hostel, hvor du kan spare penge på overnatningen
1. Trinity College og Book of Kells
Trinity College ligger midt i byen, og her bliver Irlands mest berømte bog opbevaret. Book of Kells er et evangeliehåndskrift fra 800-tallet med farverige illustrationer, og der ligger kun et enkelt opslag fremme ad gangen. Bagefter går du op i Long Room, den knap 65 meter lange bibliotekssal fra 1712 til 1732, som normalt rummer 200.000 af bibliotekets ældste bøger.
Biblioteket bliver renoveret i etaper, og mange af bøgerne kan være pillet ned fra hylderne, så salen kan se anderledes ud end på de kendte billeder. Den almindelige billet til Book of Kells Experience koster fra 25 euro (ca. 185 kr.), tager cirka 90 minutter og omfatter også Red Pavilion med tre digitale udstillinger og en gratis audioguide. Vil du kun se bogen og Long Room, koster det fra 19 euro (ca. 140 kr.).
Der er åbent mandag til torsdag fra 8.30 til 18.30, fredag og lørdag til 19 og søndag fra 9 til 18.30. Billetterne gælder til et fast tidspunkt og kan ikke refunderes, så køb dem på forhånd, og tag ikke kufferten med, for der er ingen bagageopbevaring.
Book en guidet tur i det historiske Dublin med billet til Book of Kells.
2. Guinness Storehouse
Guinness Storehouse ligger på bryggeriets område ved St. James’s Gate vest for centrum. Det er et museum om alt fra råvarerne og brygningen til de kendte reklamer, og turen slutter i Gravity Bar, hvor du får en pint Guinness eller Guinness 0.0 med udsigt ud over byen. Det er dyrt, men det er også den oplevelse, de fleste førstegangsbesøgende glæder sig mest til.
Den selvguidede billet koster fra 24 euro (ca. 180 kr.) på bryggeriets egen side og tager cirka 90 minutter. Med Guinness Academy fra 36 euro (ca. 270 kr.) lærer du at tappe den perfekte pint og får et diplom, og med STOUTie fra 32 euro (ca. 240 kr.) får du en ekstra pint med dit eget billede i skummet.
Der er åbent hver dag fra 9.30. Sidste indgang er klokken 17 mandag til torsdag og søndag og klokken 18 fredag og lørdag, og bygningen lukker to timer senere. Unge under 18 år skal være sammen med en voksen og får sodavand eller vand i stedet for øl. Hop-on hop-off-busserne stopper ved indgangen på Market Street. Billetten på GetYourGuide er dyrere end bryggeriets egen, men til gengæld kan den afbestilles gratis.
Køb billet til Guinness Storehouse med en pint i Gravity Bar.
3. Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol åbnede i 1796 som nyt fængsel for Dublin og lukkede i 1924. Her sad mange af dem, der gjorde oprør mod det britiske styre, blandt andre Robert Emmet, Anne Devlin og Charles Stewart Parnell, og flere af lederne fra påskeopstanden i 1916 blev holdt fanget og nogle af dem henrettet her. Jeg synes, det er det vigtigste museum i byen, hvis du vil forstå Irlands historie.
Du kommer kun ind på en guidet rundvisning, som varer en time, og bagefter har du adgang til museet, så regn med halvanden time i alt. Billetten koster 8 euro (ca. 60 kr.), 6 euro for seniorer og 4 euro for studerende, og en familiebillet koster 20 euro (ca. 150 kr.). Børn under 12 år er gratis, men skal også have en billet, og fængslet anbefales ikke til børn under seks år.
Alle billetter skal købes på forhånd på fængslets egen side, og billetter fra andre forhandlere bliver afvist ved døren. En del af turene bliver frigivet 28 dage før ved midnat irsk tid, og afbestillinger bliver sat til salg samme dag fra klokken 9.15, så tjek siden om morgenen, hvis alt er udsolgt. Fængslet ligger 3,5 kilometer fra centrum. Tag bus 60 fra Wellington Quay eller Heuston Station, eller tag Luas Red Line til Suir Road.
4. St. Patrick’s Cathedral
St. Patrick’s Cathedral er Irlands største katedral. Ifølge overleveringen døbte Sankt Patrick folk i en brønd på stedet for 1.500 år siden, og den nuværende kirke blev bygget fra 1220 til 1259. Jonathan Swift, som skrev Gullivers rejser, var dekan her og ligger begravet i kirken, og katedralens korskole har sunget gudstjenester siden 1432.
Billetten koster 11,50 euro (ca. 86 kr.), 10 euro for studerende og seniorer, og en familiebillet til to voksne og op til tre børn koster 31 euro (ca. 230 kr.). Vil du også se Marsh’s Library ved siden af, koster en fælles billet 17 euro (ca. 125 kr.). Mandag til lørdag klokken 10.30 og 14.30 er der gratis guidede rundvisninger for dem, der har billet.
Kirken åbner for besøgende klokken 9.30 på hverdage med sidste indgang klokken 17 og klokken 9 om lørdagen med sidste indgang klokken 18. Om søndagen holder kirken gudstjenester, så turister kommer kun ind i tre tidsrum, der begynder klokken 9, 13 og 16.30, og der er ingen guidede ture. Katedralen ligger et kort stykke syd for Christ Church Cathedral, så de to er nemme at se samme formiddag.
Køb billet til St. Patrick’s Cathedral på forhånd.
5. Christ Church Cathedral og Dublinia

Christ Church Cathedral begyndte som en vikingekirke og har taget imod besøgende i næsten 1.000 år. Under kirken ligger krypten, som er den ældste bygning i Dublin, der stadig er i brug. I kirken ligger Strongbow begravet, og så er der katedralens mest kendte beboere, en mumificeret kat og en mumificeret rotte.
En selvguidet tur med audioguide tager cirka en time og koster 12 euro (ca. 90 kr.) ved indgangen og 11,50 euro på katedralens billetside. Der er åbent mandag, onsdag, fredag og lørdag fra 9.30 til 18, tirsdag og torsdag til 17.30 og søndag fra 12.30 til 15 og igen fra 16.30 til 18. Sidste indgang er 45 minutter før lukketid. Spørg ved velkomstskranken om de guidede ture på engelsk, hvor du kommer op i klokketårnet og må ringe med klokkerne.
Ved siden af kirken ligger Dublinia, et museum om vikingetidens og middelalderens Dublin, som er godt for familier. En kombinationsbillet til katedralen og Dublinia koster 25 euro (ca. 185 kr.), tager cirka to en halv time og købes ved katedralens velkomstskranke eller i Dublinias billetkontor.
Køb billet til Christ Church Cathedral med selvguidet tur.
6. Temple Bar og Ha’penny Bridge
Temple Bar er kvarteret med brostensgader, pubber med livemusik og restauranter, hvor de fleste turister går i byen om aftenen. Jeg synes, det er sjovt at gå igennem, men drik hellere de fleste af dine pints et par gader væk, hvor der er færre turister og mere ro til at snakke. Vil du bo midt i det hele, er Temple Bar og centrum det første område i min guide til, hvor du skal bo i Dublin, og du kan se hoteller i Temple Bar her.
Om lørdagen er der marked i kvarteret. Madmarkedet på Meeting House Square har åbent fra 9.30 til 15.30, og bogmarkedet på Bernardo Square fra 10 til 17. Om torsdagen er der marked på Temple Bar Square fra 12 til 18.
Fra Temple Bar går du over Ha’penny Bridge til nordsiden af floden. Støbejernsbroen blev bygget i 1816 og er den ældste gangbro over Liffey. Navnet kommer fra den halvpenny, det kostede at gå over, helt frem til 1919. Kom en tidlig morgen, hvis du vil fotografere broen uden mennesker, eller ved solnedgang, når lyset falder ned over floden. Vil du høre traditionel irsk musik på pubber, du ikke selv ville finde, så tag med en lokal guide.
Book en guidet tur til fire traditionelle pubber uden for turistområdet.
7. Dublin Castle og Chester Beatty
Dublin Castle ligger midt i byen og bruges stadig af den irske stat til officielle begivenheder. På et besøg ser du State Apartments, Chapel Royal, middelaldertårnet, udgravningen fra vikingetiden og slotshaven. En selvguidet tur koster 8 euro (ca. 60 kr.) og en guidet tur 12 euro (ca. 90 kr.), og der er normalt åbent hver dag fra 9.45 til 17.45 med sidste indgang klokken 17.15.
Slotsområdet kan i perioder være helt lukket for publikum, når slottet bruges til statsbesøg og officielle arrangementer, så tjek slottets side, før du går derhen.
I slotshaven ligger Chester Beatty, et gratis museum, hvor samlingen blandt andet tæller en statue af den kinesiske krigsgud Guandi og et metalbind til de fire evangelier fra 1600-tallets Konstantinopel. Museet kan i perioder holde helt lukket, så tjek Chester Beattys side, før du går derhen. Normalt er der åbent mandag til lørdag fra 9.45 til 17.30, om onsdagen til 20 og om søndagen fra 12 til 17.30. Fra november til februar er der lukket om mandagen. Museet beder om et frivilligt bidrag på 5 euro (ca. 37 kr.).
8. EPIC The Irish Emigration Museum

EPIC handler om de irere, der rejste ud i verden, og om det aftryk, de satte på deres nye lande. Museet ligger i CHQ Building ved Custom House Quay, otte minutters gang fra O’Connell Street, og består af 20 interaktive gallerier. Det er et godt valg en regnvejrsdag, og det fungerer også for teenagere, der hurtigt keder sig på klassiske museer.
Billetten koster fra 22 euro (ca. 165 kr.), og du skal regne med cirka halvanden time. Hver dag klokken 13 er der en guidet tur på engelsk til 25 euro (ca. 185 kr.), og en kombinationsbillet med skibet Jeanie Johnston koster 34 euro (ca. 255 kr.). Der er åbent alle ugens dage fra 10 til 18.45 med sidste indgang klokken 17.
Har du irske aner, så kig forbi Irish Family History Centre i samme bygning, hvor slægtsforskere kan hjælpe dig med at finde din families historie.
Køb billet til EPIC The Irish Emigration Museum.
9. National Museum of Ireland, Archaeology
Nationalmuseets afdeling for arkæologi på Kildare Street er gratis, og det er et af de bedste steder at forstå Irland fra oldtiden til middelalderen. Det mest berømte rum er Kingship and Sacrifice med moselig fra jernalderen. Blandt dem er Old Croghan Man, som blev fundet i 2003, og de velbevarede hænder gør stærkt indtryk. Mindre børn kan godt synes, at det er uhyggeligt.
I udstillingen Ór ser du Irlands guld, og i The Treasury ligger blandt andet Ardagh-kalken. Der er også faste udstillinger om vikingetidens Irland, om middelalderen fra 1150 til 1550 og om det gamle Egypten, og en udstilling om klostret i Glendalough, som er godt at have set, hvis du tager på dagstur dertil.
Museet har åbent tirsdag til lørdag fra 10 til 17 og søndag og mandag fra 13 til 17, så kom ikke om formiddagen i starten af ugen. Det ligger tæt på National Gallery, som også er gratis, så de to kan sagtens kombineres på en dag.
10. National Gallery of Ireland og Merrion Square

Irlands nationalgalleri ligger på Merrion Square West, og det er gratis at se den faste samling. Nogle af de skiftende særudstillinger koster entré. Galleriet har også et arkiv med samlinger om maleren Jack B. Yeats og hans familie, og det er et godt sted at slappe af en eftermiddag med kunst og en kop kaffe i caféen.
Galleriet har åbent mandag og søndag fra 11 til 17.30, tirsdag og onsdag fra 9.15 til 17.30, torsdag fra 9.15 til 20.30 og fredag og lørdag fra 9.15 til 17.30. Indgangen lukker et kvarter før. Torsdag aften er derfor et godt tidspunkt, hvis dagene er fyldt op.
Gå bagefter en tur i Merrion Square Park midt på en af Dublins smukkeste georgianske pladser. Husene omkring parken blev bygget fra 1762 og cirka 30 år frem, og Oscar Wilde, W.B. Yeats og Daniel O’Connell har alle boet her. I parken står et mindesmærke for Oscar Wilde fra 1997. Parken åbner klokken 10 hver dag, og lukketiden skifter med årstiden fra 17 om vinteren til 22 i juni og juli.
11. Grafton Street og St. Stephen’s Green

Grafton Street er Dublins mest kendte gågade. Den har været lukket for biltrafik siden 1979 og løber fra St. Stephen’s Green ned mod College Green og indgangen til Trinity College. Her ligger butikker og stormagasiner, og gademusikanterne spiller hele dagen, så selv uden at købe noget er gaden en god gåtur. Bewley’s Oriental Café på nummer 97 til 98 er byens mest kendte café og et godt sted til en kop kaffe undervejs.
For enden af gaden går du gennem Fusiliers’ Arch ind i St. Stephen’s Green, som er byens mest centrale park med en sø, blomsterbede og masser af bænke. Parken er gratis. Den åbner klokken 7.30 mandag til lørdag og klokken 9.30 om søndagen og på helligdage, og lukketiden skifter med årstiden fra klokken 16 sidst i november til klokken 21 om sommeren.
Tag en sandwich med og spis frokosten ved søen på en tør dag, sådan som mange af de lokale gør. Little Museum of Dublin ligger lige på den anden side af gaden langs parken. Vil du bo i de rolige gader omkring parken, kan du se hoteller ved St. Stephen’s Green her.
12. Little Museum of Dublin
Little Museum of Dublin ligger i en smuk gammel bygning på St. Stephen’s Green 15 og fortæller byens historie gennem genstande, som folk fra hele Irland har doneret. Du kommer kun ind med guide, og rundvisningerne er kendt for at være underholdende, så det her er stedet, hvis du hellere vil have Dublins historie fortalt af en guide end læse den på plancher.
Efter en større renovering har museet fået mere udstillingsplads, en elevator og en lille terrasse. Rundvisningerne går hvert 40. minut.
Billetten koster 18 euro (ca. 135 kr.), seniorer og studerende betaler 16 euro (ca. 120 kr.), og en familiebillet til to voksne og op til tre børn koster 45 euro (ca. 335 kr.). Der er åbent hver dag fra 9.30 til 17 med sidste indgang klokken 16.30. Rundvisningerne bliver hurtigt fyldt op, så book en tid på forhånd, især i weekenden.
13. GPO Witness History og O’Connell Street

General Post Office på O’Connell Street er en af de vigtigste bygninger i Irlands historie. Under påskeopstanden i 1916 besatte oprørerne bygningen, og Patrick Pearse læste republikkens proklamation op fra søjlegangen foran. Inde i bygningen ligger GPO Witness History, en interaktiv udstilling om opstanden og Irlands nyere historie.
Billetten koster 17 euro (ca. 125 kr.), og studerende og seniorer over 65 år betaler 15 euro (ca. 110 kr.). Børn over fem år koster fra 8,50 euro (ca. 64 kr.). Udstillingen har åbent mandag til lørdag fra 10 til 17 med sidste indgang klokken 16 og holder lukket på helligdage.
Se Kilmainham Gaol og GPO samme dag eller to dage i træk, så får du hele historien om 1916, fra opstanden på O’Connell Street til henrettelserne i fængslet. Fra Ha’penny Bridge går du hurtigt over til O’Connell Street på nordsiden af floden, og EPIC ligger også inden for gåafstand derfra. Aircoach-busserne fra lufthavnen stopper også på O’Connell Street, og alle mulighederne fra lufthavnen har jeg samlet i min guide til transport fra Dublin Lufthavn til centrum.
14. Jameson Distillery Bow St.
Er du mere til whiskey end til stout, så tag til Jameson Distillery Bow St. i kvarteret Smithfield nord for floden. Den klassiske tur hedder Bow St. Experience. Den tager 45 minutter, slutter med en sammenlignende smagning af tre Jameson-whiskeyer og en cocktail og koster fra 26 euro (ca. 195 kr.). Smithfield er også et godt kvarter at bo i, og du kan se hoteller i Smithfield her.
Der er ture alle ugens dage. Børn under 12 år kommer gratis med, og drikker du ikke alkohol, findes der en alkoholfri billet til 15 euro (ca. 110 kr.). Vil du mere end standardturen, har destilleriet også kurser i cocktails og blending og en hemmelig smagning i JJ’s Office.
Det er en kortere og mere intim oplevelse end Guinness Storehouse, og de to ligger på hver sin side af floden, så du kan sagtens nå begge på en dag. Billetten er billigst på destilleriets egen side, mens billetten på GetYourGuide koster lidt mere, men kan afbestilles gratis.
Book en guidet tur på Jameson Distillery med whiskeysmagning.
15. Phoenix Park og Dublin Zoo

Phoenix Park er en af de største indhegnede parker i en europæisk hovedstad, og den er gratis og åben døgnet rundt. Her lever en stor flok vilde dådyr, og du må hverken fodre dem eller gå tæt på dem. I parken står Wellington Testimonial, som med godt 62 meter er Europas højeste obelisk, og Papal Cross, der blev rejst til pave Johannes Paul 2.s besøg i 1979. Om lørdagen er der gratis rundvisninger i præsidentboligen Áras an Uachtaráin, og billetterne deles ud i Phoenix Park Visitor Centre fra klokken 9.30 efter først til mølle.
Dublin Zoo ligger også i parken. En voksenbillet koster 22,50 euro (ca. 170 kr.) online og 26,50 euro (ca. 200 kr.) ved lugen, og børn fra 3 til 15 år betaler 17 euro (ca. 127 kr.) online. Zoo har åbent hver dag fra 9.30 til 17.30 med sidste indgang klokken 16.30, så det betaler sig at købe billetten hjemmefra.
Bus 99 kører fra Parkgate Street til Phoenix Park Visitor Centre og stopper ved zoo. Fra Heuston Station går du til zoo på cirka 20 minutter.
16. Glasnevin Cemetery

Glasnevin er Dublins store historiske kirkegård nord for centrum, og den drives af en komité, som Daniel O’Connell oprettede i 1828. Her ligger mange af de personer, du hører om på Kilmainham Gaol og i GPO, blandt andre Michael Collins, Daniel O’Connell og Countess Markievicz, og den guidede historiske tur går også ned i O’Connells krypt.
Den historiske tur tager 1 til 1,5 time og koster cirka 14,50 euro (ca. 110 kr.), og du kan komme op i O’Connell Tower for cirka 9 euro (ca. 67 kr.). Museet og kirkegården har normalt åbent hver dag fra 10 til 17. Jeg har ikke kunnet få bekræftet de aktuelle priser hos kirkegården selv, så tjek dem på museets egen side, før du tager derud.
Book især tårnet på forhånd. Kirkegården er et af de steder i Dublin, hvor en guide virkelig gør en forskel, for uden historierne er det mest gravsten. Det er et roligt sted at slutte en dag med irsk historie.
17. Howth

Howth er en fiskerby på en halvø nord for Dublin, og det er den nemmeste naturudflugt fra byen. Du kører med DART-toget til endestationen Howth, og Cliff Path Loop begynder ved stationen. Ruten er 7,8 kilometer lang, tager cirka to timer og går langs klipperne med udsigt ud over havet, indtil Baily Lighthouse kommer til syne.
Ruten er klassificeret som moderat, og stien kan være ujævn, så tag ordentlige sko på. Det er gratis at gå turen, og bagefter kan du gå ned til havnen og få frokost. DART er en del af byens almindelige trafik, så et Leap Visitor Card gælder også på turen derud. Billetterne og kortene gennemgår jeg i min guide til offentlig transport i Dublin.
Tjek vejrudsigten, før du tager af sted, for på klipperne blæser det meget mere end inde i byen, og stien er ikke sjov i regn og tåge. Vil du hellere have en guide med og slippe for at planlægge selv, er der halvdagsture fra Dublin.
Book en guidet tur på klippestien i Howth fra Dublin.
18. Dagstur til Glendalough

Glendalough i Wicklow-bjergene syd for Dublin er et af de mest berømte klostersteder i Irland. Sankt Kevin grundlagde klostret i 500-tallet, og i dag ligger ruinerne og det høje rundtårn i en dal mellem bjergene.
Besøgscentret koster 5 euro (ca. 37 kr.), og en familiebillet koster 13 euro (ca. 97 kr.). Betaler du for parkering ved centret, får du én gratis billet med. Fra midten af marts til 14. oktober har besøgscentret åbent hver dag fra 9.30 til 18, og resten af året fra 9.30 til 17. Sidste indgang er 45 minutter før lukketid.
Uden bil er det nemmest at tage med på en arrangeret dagstur fra Dublin. Mange af turene kører over Wicklow Gap og kombinerer Glendalough med middelalderbyen Kilkenny, så du får set meget af det irske landskab på en dag. Der kører også bus til Laragh og Glendalough, men det kræver mere planlægning.
Book en dagstur til Wicklow-bjergene, Glendalough og Kilkenny.
Praktiske rejsetips til Dublin
Centrum er lille, og du kan gå mellem de fleste seværdigheder. Til Kilmainham Gaol, Phoenix Park, Glasnevin og Howth får du brug for bus, Luas eller DART. Med et Leap Visitor Card kan du rejse frit med Dublin Bus, Luas og DART i en, tre eller syv dage, men kortet gælder ikke på hop-on hop-off-busserne og Bus Éireann.
Book de tre store først: Book of Kells, Guinness Storehouse og Kilmainham Gaol har billetter til faste tidspunkter, og fængslet sælger kun billetter på forhånd. Udfyld så resten af dagene med de gratis museer. Nationalmuseet og National Gallery koster ikke noget, men husk, at nationalmuseet først åbner klokken 13 søndag og mandag.
Vil du have overblikket den første dag, er en guidet byvandring en god begyndelse, for så ved du, hvad du gerne vil se mere af.
Book en guidet byvandring til Dublins højdepunkter.
Har du brug for hele udvalget, kan du se alle hoteller i Dublin på Booking.com. Vil du se mere af Irland end hovedstaden, kan du læse min guide til, hvor man skal bo i Irland. Skal du videre til Skotland, har jeg også skrevet om seværdighederne i Edinburgh.
- Booking.com er min foretrukne hotel-booking portal med gode tilbud i hele verden
- Get Your Guide er en portal, hvor du kan booke billetter til seværdigheder, udflugter på rejsemål og diverse transportbilletter
- Omio er den bedste side til at finde billige tog- og busbilletter i hele Europa.
- Booking.com Billeje er det bedste sted at få overblik over priser på lejebiler